AIML-0805-R082K-T
ABRACON
815-AIML-0805-R082KT
AIML-0805-R082K-T
Mfr.:
Description:
RF Inductors - SMD IND 82.00 nH 0.300 A 200.00 mOhm
ECAD Model:
In Stock: 19,517
Stock:
19,517 Can Dispatch Immediately
Factory Lead Time:
15 Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Minimum: 1   Multiples: 1
Ext. Price
Full Reel (Order in multiples of 4000)
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
ABRACON
Product Category: RF Inductors - SMD
RoHS:
Multilayer Ferrite Chip Inductor
0805 (2012 metric)
Shielded
82 nH
10 %
300 mA
200 mOhms
- 55 C
+ 125 C
15
255 MHz
Standard
2 mm
1.25 mm
1.25 mm
Ferrite
AIML-0805
Reel
Cut Tape
Application: Power
Brand: ABRACON
Case Code - in: 0805
Case Code - mm: 2012
Core Type: Multilayer
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: CN
Mounting Style: PCB Mount
Product: RF Inductors
Product Type: RF Inductors - Leaded
Factory Pack Quantity: 4000
Subcategory: Inductors, Chokes & Coils
Termination Style: SMD/SMT
Test Frequency: 50 MHz
Unit Weight: 10 mg
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
CNHTS:
CAHTS:
USHTS:
JPHTS:
KRHTS:
TARIC:
MXHTS:
BRHTS:
ECCN:
EAR99
AIML-0805 Multilayer Ferrite Chip Inductors
Abracon AIML-0805 Multilayer Ferrite Chip Inductors feature a monolithic structure for high reliability, a compact size, lightweight design, and a magnetically shielded design to eliminate cross-coupling. AIML-0805 inductors offer a 47nH to 39µH inductance range, 300mA maximum DC current rating, and -55°C to +125°C temperature range. Abracon AIML-0805 Multilayer Ferrite Chip Inductors are ideal for resonance circuits, RF chokes for cordless phones and radio equipment, and video and audio equipment.