AMDLA4020S-2R2MT
ABRACON
815-AMDLA4020S-2R2MT
AMDLA4020S-2R2MT
Mfr.:
Description:
Power Inductors - SMD 2.2 UH 20%
ECAD Model:
In Stock: 11,061
Stock:
11,061 Can Dispatch Immediately
Factory Lead Time:
16 Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Minimum: 1   Multiples: 1
Unit Price:
Ext. Price:
Est. Tariff:
Packaging:
Full Reel (Order in multiples of 3000)
Qty. Unit Price
Ext. Price
Cut Tape / MouseReel™
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
ABRACON
Product Category: Power Inductors - SMD
RoHS:
Power Inductor
4.4 mm x 4 mm
Shielded
2.2 uH
20 %
38 mOhms
6 A
- 55 C
+ 125 C
Standard
4.4 mm
4 mm
1.8 mm
Metal Alloy
AMDLA4020S
Reel
Cut Tape
MouseReel
Brand: ABRACON
Core Type: Molded
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: CN
Mounting Style: PCB Mount
Product: Power Inductors
Product Type: Power Inductors - SMD
Factory Pack Quantity: 3000
Subcategory: Inductors, Chokes & Coils
Termination Style: SMD/SMT
Test Frequency: 1 MHz
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
CNHTS:
CAHTS:
USHTS:
JPHTS:
KRHTS:
TARIC:
MXHTS:
BRHTS:
ECCN:
EAR99
Molded Inductors
Abracon Molded Inductors offer a 100kHz to 5MHz maximum switching frequency range and up to 30% tolerance rating. These compact, low-profile inductors feature shielded construction, soft saturation, and high efficiency. Abracon molded inductors are separated into AMDLA and AMELA versions. AMDLA inductors meet the performance, reliability, and cost needs of some of the most challenging design-constrained applications in the consumer electronics and industrial markets. AMELA inductors are ideal for use in handheld consumer electronics and IoT wearable markets.
Inductors
Power Inductors
Industrial Automation
Abracon provides components that play a critical role in industrial automation applications. Industrial automation control systems consist of sensors, a programmable logic controller (PLC), power inductors, and actuators, such as robotic arms and motors. Abracon ABM8, ABM10, and ABM11 crystal oscillators feature a seam-sealed ceramic package to assure high precision and reliability. ASADV, ASDDV, and ASEDV continuous-volt crystal oscillators (SPXO) are designed for simplicity and optimized for low RMS jitter and low power consumption at any voltage between 1.60V and 3.60V. Those features make the oscillators ideal for high-reliability system designs. The power inductors from Abracon support higher-rated currents with lower DC resistance (DCR).