JT06RE-18-32SD
Amphenol Aerospace
654-JT06RE1832SD
JT06RE-18-32SD
Mfr.:
Description:
Circular MIL Spec Connector PLUG
Lifecycle:
New Product:
New from this manufacturer.
ECAD Model:
Availability
Stock:
Not Available
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
Amphenol
Product Category: Circular MIL Spec Connector
32 Position
Socket (Female)
18-32
Plugs
18
Straight
MIL-DTL-38999
Crimp
Cable
7.5 A
Gold
Copper
38999 Aluminum
Brand: Amphenol Aerospace
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: Not Available
Mating Style: Threaded
Mounting Angle: Straight
Product Type: Circular MIL Spec Connector
Shell Material: Aluminum
Factory Pack Quantity: 1
Subcategory: Circular Connectors
Voltage Rating: 600 VAC, 850 VDC