JTPQ00RT-16-42SA(003)
Amphenol Aerospace
654-TPQ00RT1642SA003
JTPQ00RT-16-42SA(003)
Mfr.:
Description:
Circular MIL Spec Connector RECEPT
Lifecycle:
New Product:
New from this manufacturer.
ECAD Model:
Availability
Stock:
Not Available
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
Amphenol
Product Category: Circular MIL Spec Connector
42 Position
Socket (Female)
16-42
Receptacles
16
Wall Mount
MIL-DTL-38999
Crimp
Panel
5 A
Gold
Copper
38999 Aluminum
Brand: Amphenol Aerospace
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: Not Available
Mounting Angle: Straight
Product Type: Circular MIL Spec Connector
Shell Material: Aluminum
Factory Pack Quantity: 6
Subcategory: Circular Connectors
Voltage Rating: 400 VAC, 500 VDC