20021321-00040T4LF
Amphenol FCI
649-221321-00040T4LF
20021321-00040T4LF
Mfr.:
Description:
Headers & Wire Housings 1.27x1.27mm BTB, SMT 40 Pos, Recept, Tub
ECAD Model:
In Stock: 2,211
Stock:
2,211 Can Dispatch Immediately
Factory Lead Time:
6 Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Minimum: 1   Multiples: 1
Amphenol
Product Category: Headers & Wire Housings
RoHS:
Headers
Receptacle
40 Position
1.27 mm (0.05 in)
2 Row
1.27 mm (0.05 in)
SMD/SMT
Solder
Straight
Socket (Female)
Gold
Minitek127
Minitek127
Board-to-Board
- 55 C
+ 125 C
Tube
Brand: Amphenol FCI
Contact Material: Phosphor Bronze
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: CN
Current Rating: 1 A
Flammability Rating: UL 94 V-0
Housing Colour: Black
Housing Gender: Receptacle
Housing Material: Thermoplastic
Insulation Resistance: 1 GOhms
Product Type: Headers & Wire Housings
Factory Pack Quantity: 1495
Subcategory: Headers & Wire Housings
Voltage Rating: 125 V