GMCT20M000000
Amphenol Positronic
276-GMCT20M000000
GMCT20M000000
Mfr.:
Description:
Rectangular Mil Spec Connectors
ECAD Model:
Availability
Stock:
Non-Stocked
Factory Lead Time:
9 Weeks Estimated factory production time.
Minimum: 18   Multiples: 1
Unit Price:
Ext. Price:
Est. Tariff:
This Product Ships FREE
Qty. Unit Price
Ext. Price
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
Positronic
Product Category: Rectangular Mil Spec Connectors
Connectors
20 Position
3 Row
Crimp
Free Hanging
Pin (Male)
Gold
MIL-DTL-28748
Straight
Brand: Amphenol Positronic
Contact Material: Copper Alloy
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: Not Available
Housing Material: Diallyl Phthalate (DAP)
Insulation Resistance: 5 GOhms
Maximum Operating Temperature: + 150 C
Minimum Operating Temperature: - 65 C
Pitch: 3.81 mm
Product Type: Rectangular MIL Spec Connectors
Factory Pack Quantity: 1
Subcategory: MIL-Spec / MIL-Type
Voltage Rating: 500 VAC