ATM04-12PD-PM62
Amphenol SINE Systems
654-ATM04-12PD-PM62
ATM04-12PD-PM62
Mfr.:
Description:
Automotive Connectors 12 Position Panel Mount Receptacle with Flange, Pin, Front Mount, Keyed D, Reduced Diameter Rear Seal, Brown
Lifecycle:
New Product:
New from this manufacturer.
ECAD Model:
Availability
Stock:
Non-Stocked
Factory Lead Time:
12 Weeks Estimated factory production time.
Minimum: 200   Multiples: 200
Unit Price:
Ext. Price:
Est. Tariff:
This Product Ships FREE
Qty. Unit Price
Ext. Price
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
Amphenol
Product Category: Automotive Connectors
RoHS:
Housings
12 Position
Panel Mount
Crimp
22 AWG
16 AWG
Brown
ATM
Bulk
Brand: Amphenol SINE Systems
Contact Gender: Male
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: MX
Dimensions: 55.1 mm x 35.6 mm x 43.7 mm
Height: 43.7 mm
Housing Gender: Receptacle
Housing Material: Thermoplastic
Insulation Resistance: 1 GOhms
Length: 55.1 mm
Maximum Operating Temperature: + 125 C
Minimum Operating Temperature: - 55 C
Mounting Angle: Straight
Number of Rows: 2 Row
Operating Temperature Range: - 55 C to + 125 C
Product Type: Automotive Connectors
Factory Pack Quantity: 200
Subcategory: Automotive Connectors
Tradename: PanelMate
Width: 35.6 mm
Wire Gauge Range: 22 AWG to 16 AWG