3296W-1-204
Bourns
652-3296W-1-204
3296W-1-204
Mfr.:
Description:
Trimmer Resistors - Through Hole 3/8" 200Kohms Sealed Vertical Adjust
ECAD Model:
In Stock: 101
Stock:
101 Can Dispatch Immediately
Factory Lead Time:
12 Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Minimum: 1   Multiples: 1
Bourns
Product Category: Trimmer Resistors - Through Hole
RoHS: No - RoHS Version Available
3296
PC Pin
Multiturn
25 Turn
200 kOhms
Top Cross
500 mW (1/2 W)
300 V
10 %
100 PPM / C
Vertical Adjustment
- 55 C
+ 125 C
Tube
Brand: Bourns
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: CR
Element Type: Cermet
Height: 10.03 mm
Length: 9.53 mm
Mounting Style: PCB Mount
Product Type: Trimmer Resistors
Factory Pack Quantity: 100
Subcategory: Potentiometers, Trimmers & Rheostats
Tradename: Trimpot
Type: 0.375 in Square Trimmer Resistor
Width: 4.83 mm
Unit Weight: 850 mg
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
CNHTS:
CAHTS:
USHTS:
JPHTS:
KRHTS:
TARIC:
MXHTS:
ECCN:
EAR99
3296 Series Trimpot® Trimming Potentiometers
Bourns 3296 Series Trimpot® Trimming Potentiometers feature multiturn through-hole sealed potentiometers designed to perform circuit adjustments in various electrical applications. The 3296 series has five terminal styles: 3296P, 3296W, 3296X, 3296Y, 3296Z. Each style enhances design flexibility and withstands demanding manufacturing environments. The potentiometers' multiturn feature allows for fine-tuning and provides a faster setting-to-time ratio than single-turn trimming potentiometers. The Bourns 3296 Series Trimpot Trimming Potentiometers offer a 3/8" cermet and 25-turn capability with RoHS-compliant models available. The potentiometers are ideal for various industries, including aerospace, military, communications, industrial, instrumentation, audio, and medical equipment.