3361S-1-500GLF
Bourns
652-3361S-1-500GLF
3361S-1-500GLF
Mfr.:
Description:
Trimmer Resistors - SMD 1/4" SQ 50ohm 10% 0.5WATTS
ECAD Model:
In Stock: 169
Stock:
169 Can Dispatch Immediately
Factory Lead Time:
7 Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Minimum: 1   Multiples: 1
Unit Price:
Ext. Price:
Est. Tariff:
Packaging:
Full Reel (Order in multiples of 500)
Qty. Unit Price
Ext. Price
Cut Tape / MouseReel™
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
Bourns
Product Category: Trimmer Resistors - SMD
RoHS:
3361
SMD/SMT
Single Turn
Cermet
Top Crossed
50 Ohms
500 mW (1/2 W)
10 %
Vertical Adjustment
- 55 C
+ 125 C
Reel
Cut Tape
MouseReel
Brand: Bourns
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: CR
Length: 6.71 mm
Moisture Sensitive: Yes
Mounting Style: PCB Mount
Product Type: Trimmer Resistors
Factory Pack Quantity: 500
Subcategory: Potentiometers, Trimmers & Rheostats
Tradename: Trimpot
Type: Trimmers
Width: 7.04 mm