CHP0603AFX-1002ELF
Bourns
652-CHP0603AFX1002EL
CHP0603AFX-1002ELF
Mfr.:
Description:
Thick Film Resistors - SMD 10K OHM 1% 1/3W
ECAD Model:
In Stock: 3,301
Stock:
3,301
Can Dispatch Immediately
On Order:
10,000
Expected 2026/08/12
Factory Lead Time:
14
Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Minimum: 1   Multiples: 1
Ext. Price
Full Reel (Order in multiples of 5000)
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
Bourns
Product Category: Thick Film Resistors - SMD
RoHS:
Reel
Cut Tape
CHP-A
10 kOhms
330 mW (1/3 W)
1 %
100 PPM / C
- 55 C
+ 155 C
75 V
1.6 mm (0.063 in)
0.8 mm (0.031 in)
0.45 mm (0.018 in)
High Power
Anti-Surge Resistors
AEC-Q200
Brand: Bourns
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: TW
Mounting Style: PCB Mount
Product: Thick Film Resistors SMD
Product Type: Thick Film Resistors
Factory Pack Quantity: 5000
Subcategory: Resistors
Technology: Thick Film
Termination Style: SMD/SMT
Unit Weight: 2 mg
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
CNHTS:
TARIC:
CAHTS:
USHTS:
JPHTS:
KRHTS:
MXHTS:
BRHTS:
ECCN:
EAR99
CHP-A AEC-Q200 Ultra High Power Chip Resistors
Bourns CHP-A AEC-Q200 Compliant Ultra-High Power Thick Film Chip Resistors are sulfur-resistant and offer triple the rated power compared to general-purpose resistors. Bourns CHP-A Resistors are available in four footprints from 0603 to 2512 and offer a wide resistance range from 10Ω. These resistors are made using a thick-film element printed onto a ceramic substrate. The series has a high-rated power of 0.33W packaged in a 0603 size form factor and 3W in a 2512 package at +70°C and meets ASTM B809-95 standards. CHP-A resistors are designed to operate in certain harsh environments exposed to sulfur contamination. Applications include consumer electronics, industrial automation, power supplies, LED lighting applications, and communication base stations.