LPS-RK-175SP
Bussmann / Eaton
504-LPS-RK-175SP
LPS-RK-175SP
Mfr.:
Description:
Industrial & Electrical Fuses 600V 175A Dual Element Time Delay
ECAD Model:
Availability
Stock:
Non-Stocked
Factory Lead Time:
Minimum: 1   Multiples: 1
Unit Price:
Ext. Price:
Est. Tariff:
This Product Ships FREE
Qty. Unit Price
Ext. Price
50 Quote
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
Eaton
Product Category: Industrial & Electrical Fuses
RoHS: N
LPS-RK_SP
Class RK1 Fuses
175 A
600 VAC
Time Delay / Slow Blow
300 VDC
300 kA
Cartridge Blade Fuses
Holder
Knife Blade
Low-Peak
Without Indicator
Bulk
Brand: Bussmann / Eaton
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: MX
Length: 9.63 in
Product Type: Industrial Power Fuses
Factory Pack Quantity: 1
Subcategory: Fuses
Type: General
Width: 1.61 in