SWH24-28-NW-P6R
CUI Inc.
490-SWH24-28-NW-P6R
SWH24-28-NW-P6R
Mfr.:
Description:
Wall Mount AC Adapters ac-dc, 28 Vdc, 0.85 A, SW, wall-plug, NA, P6 rt center pos, level VI, white
ECAD Model:
Availability
Stock:
Non-Stocked
Factory Lead Time:
10 Weeks Estimated factory production time.
Minimum: 3024   Multiples: 84
Unit Price:
Ext. Price:
Est. Tariff:
This Product Ships FREE
Qty. Unit Price
Ext. Price
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
CUI Inc.
Product Category: Wall Mount AC Adapters
Included
North America
Fixed Plugs
90 VAC to 264 VAC
1 Output
23.8 W
28 VDC
850 mA
Medical, Industrial
Circular Connector
86.17 %
Brand: CUI Inc.
Connector A Polarity: Center Positive
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: CN
Load Regulation: Regulated
Maximum Operating Temperature: + 40 C
Minimum Operating Temperature: 0 C
Mounting Style: Wall Mount
Packaging: Bulk
Product Type: Wall Mount AC Adapters
Factory Pack Quantity: 84
Subcategory: AC-DC Power Supply
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
This functionality requires JavaScript to be enabled.
CAHTS:
USHTS:
KRHTS:
TARIC:
ECCN:
EAR99
SWH24-N & SWH24-E External Adapters
CUI Inc SWH24-N and SWH24-E External Adapters are 15W to 24W commercial grade AC-DC wall-plug power supplies. SWH24-N has a fixed North American blade, and SWH24-E has a fixed European blade. Both have a 6ft DC cord with multiple standard DC connector options, including USB C (for 5V only). These AC-DC power supplies are efficient power solutions utilizing green power technology. CUI Inc SWH24-N and SWH24-E External Adapters are designed to meet UL1310 / 61558. These adapters also meet 60335 for household appliance applications.