E92F421VSN331MR50T
Chemi-Con
661-E92F421SN331MR50
E92F421VSN331MR50T
Mfr.:
Description:
Aluminium Electrolytic Capacitors - Snap In 420V 330uF 20% Long Life
ECAD Model:
Availability
Stock:
Non-Stocked
Factory Lead Time:
Minimum: 400   Multiples: 200
Unit Price:
Ext. Price:
Est. Tariff:
This Product Ships FREE
Qty. Unit Price
Ext. Price
Similar Products
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
Chemi-Con
Product Category: Aluminium Electrolytic Capacitors - Snap In
RoHS:
330 uF
420 VDC
30 mm (1.181 in)
50 mm (1.969 in)
Aluminum Electrolytic Capacitors
5000 Hour
20 %
2.6 A
241 mOhms
- 25 C
+ 85 C
2 Pin
U92F
Bulk
Brand: Chemi-Con
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: JP
Dissipation Factor DF: 0.2
Package/Case: 30 mm x 50 mm
Product Type: Electrolytic Capacitors
Factory Pack Quantity: 200
Subcategory: Capacitors
Termination Style: Snap In
Test Frequency: 120 Hz
Type: High Ripple Snap Mount Capacitor
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
CNHTS:
CAHTS:
USHTS:
JPHTS:
KRHTS:
TARIC:
MXHTS:
BRHTS:
ECCN:
EAR99
U91 & U92 Capacitors
Chemi-Con U91 and U92 Series Capacitors are high-temperature snap-in capacitors designed for higher ripple current capability. The U91 and U92 product lines from Chemi-Con include U91F, U92F, U92L, and U92X capacitors. Depending on case size, standard, or optional styles of 1, 4, or 5-pin configuration, snap-in terminals are available. Straight standoff terminals (5-pin configuration) are an option for the 40mm, 45mm, and 50mm can diameters.
U92F Series Capacitors
Chemi-Con U92F Series Capacitors are designed for higher ripple current capability and have an endurance rating of 5k to 15k hours at +85°C with the rated ripple current applied. Depending on case size, standard or optional styles of 2, 4, or 5-pin configuration snap-in terminals are available, and straight standoff terminals (5-pin configuration) are an option for the 40, 45, and 50mm can diameters. The series is RoHS compliant and available in a variety of sizes, with or without an end disk, and encased in a standard Pb-free PVC sleeve or an optional PET sleeve.