DCDH-37SSBN
Cinch
538-DCDH-37SSBN
DCDH-37SSBN
Mfr.:
Description:
D-Sub Micro-D Connectors 37way Socket Solder Cup
ECAD Model:
In Stock: 28
Stock:
28 Can Dispatch Immediately
Factory Lead Time:
24 Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Quantities greater than 28 will be subject to minimum order requirements.
Minimum: 1   Multiples: 1
Unit Price:
Ext. Price:
Est. Tariff:
This Product Ships FREE
Qty. Unit Price
Ext. Price
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
Cinch Connectivity Solutions
Product Category: D-Sub Micro-D Connectors
RoHS:
REACH - SVHC:
Female
37 Position
2 Row
Solder Cup
Straight
Panel
Brand: Cinch
Contact Material: Copper Alloy
Contact Plating: Gold
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: GB
Current Rating: 3 A
Filtered: Unfiltered
Insulation Material: Glass Filled Thermoplastic
Product Type: Micro-D D-Sub Connectors
Series: DCDH
Shell Material: Aluminum Alloy
Shell Plating: Electroless Nickel
Factory Pack Quantity: 25
Subcategory: D-Sub Connectors
Tradename: Dura-Con
Voltage Rating: 600 VAC
Unit Weight: 14.001 g
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
This functionality requires JavaScript to be enabled.
CNHTS:
CAHTS:
USHTS:
JPHTS:
KRHTS:
TARIC:
MXHTS:
BRHTS:
ECCN:
EAR99
Hermetic & High-Temperature DURA-CON™ Connectors
Cinch Hermetic and High-Temperature DURA-CON™ Connectors are D-shaped micro-miniature rectangular connectors for applications that require a rugged, high-performance, densely compacted interconnect. Cinch DURA-CON is ideal for applications where weight and space must be kept to a minimum while maintaining maximum reliability. Reliability is assured with a twist pin, providing seven points of contact when mated. Qualified (QPL) to MIL-DTL-83513, the micro-D DURA-CON feature a 1.27mm pitch. Typical applications for these connectors include miniaturized military and aerospace electronics and data processing equipment, where shorter signal paths are needed.