ECS-MPI2520R1-2R2-R
ECS
520-MPI2520R1-2R2-R
ECS-MPI2520R1-2R2-R
Mfr.:
Description:
Power Inductors - SMD 2.2uH +/-20% 2.3A -40C +105C
ECAD Model:
In Stock: 2,635
Stock:
2,635 Can Dispatch Immediately
Factory Lead Time:
20 Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Minimum: 1   Multiples: 1
Unit Price:
Ext. Price:
Est. Tariff:
Packaging:
Full Reel (Order in multiples of 3000)
Qty. Unit Price
Ext. Price
Cut Tape / MouseReel™
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
ECS
Product Category: Power Inductors - SMD
RoHS:
Power Inductor
Shielded
2.2 uH
20 %
2.3 A
90 mOhms
2.7 A
- 40 C
+ 105 C
Standard
2.5 mm
2 mm
1.2 mm
ECS-MPI2520
Reel
Cut Tape
MouseReel
Application: Power
Brand: ECS
Case Code - in: 1008
Case Code - mm: 2520
Core Type: Molded
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: KR
Mounting Style: PCB Mount
Product: Power Inductors
Product Type: Power Inductors - SMD
Factory Pack Quantity: 3000
Subcategory: Inductors, Chokes & Coils
Termination Style: SMD/SMT
Unit Weight: 123.170 mg
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
This functionality requires JavaScript to be enabled.
CNHTS:
CAHTS:
USHTS:
JPHTS:
KRHTS:
TARIC:
MXHTS:
BRHTS:
ECCN:
EAR99
ECS-MPI2520 Miniature Power Inductors
ECS ECS-MPI2520 high current, low profile, miniature power inductors offer a 2.5mm x 2.0mm footprint and are ideal for industrial, infotainment, and consumer electronics where size is critical. ECS-MPI2520 inductors provide height options of 1.0mm maximum (R0 option) or 1.2mm maximum (R1 option). ECS ECS-MPI2520 series has an inductance range from 0.47µH to 10µH with a current range of 1.2A to 4.8A.