HCP0704-2R3-R
Eaton Electronics
704-HCP0704-2R3-R
HCP0704-2R3-R
Mfr.:
Description:
Power Inductors - SMD 2.3uH 11.5A
ECAD Model:
Availability
Stock:
0
You can still purchase this product for backorder.
On Order:
1,994
Expected 2026/07/27
Factory Lead Time:
14
Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Minimum: 1   Multiples: 1
Unit Price:
Ext. Price:
Est. Tariff:
Packaging:
Full Reel (Order in multiples of 1000)
Qty. Unit Price
Ext. Price
Cut Tape / MouseReel™
Similar Products
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
Eaton
Product Category: Power Inductors - SMD
RoHS:
High Power Choke
Shielded
2.3 uH
25 %
7.5 A
16.5 mOhms
11.5 A
- 40 C
+ 125 C
Standard
6.8 mm
6.8 mm
4.2 mm
Iron Powder
HCP0704
Reel
Cut Tape
MouseReel
Application: High Current
Brand: Eaton Electronics
Core Type: Wirewound
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: PH
Mounting Style: PCB Mount
Product: Power Inductors
Product Type: Power Inductors - SMD
Factory Pack Quantity: 1000
Subcategory: Inductors, Chokes & Coils
Termination Style: SMD/SMT
Test Frequency: 100 kHz