MOV07V510Y-AP
Eaton Electronics
504-MOV07V510Y-AP
MOV07V510Y-AP
Mfr.:
Description:
Varistors MOV, 07 mm size, 510 VAC
ECAD Model:
Availability
Stock:
Non-Stocked
Factory Lead Time:
12 Weeks Estimated factory production time.
Minimum: 1   Multiples: 1
Ext. Price
Full Ammo Pack (Order in multiples of 1250)
Similar Products
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
Eaton
Product Category: Varistors
RoHS:
MOV
MOVs
Through Hole
Radial
510 VAC
670 VDC
820 V
1.355 kV
9 mm
10 A
52 J
60 pF
- 40 C
+ 125 C
Ammo Pack
Brand: Eaton Electronics
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: CN
Height: 6.5 mm
Lead Spacing: 5 mm
Factory Pack Quantity: 1250
Subcategory: Varistors
Tolerance: 10 %
Type: Metal Oxide Varistor
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
This functionality requires JavaScript to be enabled.
CAHTS:
USHTS:
JPHTS:
KRHTS:
MXHTS:
ECCN:
EAR99
MOV & MOVHE Radial-Leaded Metal Oxide Varistors
Eaton Electronics MOV Radial-Leaded Metal Oxide Varistors and MOVHE Radial-Leaded High-Energy Metal Oxide Varistors (MOVs) provide excellent surge current suppression and low leakage current. Eaton Electronics MOV Radial-Leaded MOVs and MOVHE Radial-Leaded High-Energy MOVs feature a 130V to 680V operating voltage range and UL 94V-0 encapsulation. These varistors are ideal for smart meters, surge protective devices, uninterruptible power supplies, and more.