FTR-B3SB1.5Z-B10-AUT
FCL Components
817-FTRB3SB15ZB10AUT
FTR-B3SB1.5Z-B10-AUT
Mfr.:
Description:
Low Signal Relays - PCB Signal Relay for Automotive applications, 2 pole - 2A ultra miniature, low profile relay, switchable 1mA, 400VDC for EV high voltage.
Lifecycle:
New Product:
New from this manufacturer.
ECAD Model:
Availability
Stock:
Non-Stocked
Factory Lead Time:
22 Weeks Estimated factory production time.
Minimum: 1   Multiples: 1
Ext. Price
Full Reel (Order in multiples of 1000)
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
FCL Components
Product Category: Low Signal Relays - PCB
RoHS:
Reel
Cut Tape
Relays
Low Profile Relay
1.5 V
2 Form C (DPDT-NO, NC)
1 A
2 A
Latching
FTR-B3_AUT
Brand: FCL Components
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: JP
Mounting Style: SMD/SMT
Product Type: PCB Relays
Factory Pack Quantity: 1000
Subcategory: Relays
Unit Weight: 685 mg
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
USHTS:
ECCN:
EAR99
FTR-B3 Ultra-Miniature Automotive Signal Relays
FCL Components FTR-B3 Ultra-Miniature Automotive Signal Relays are ultra-miniature, highly reliable signal relays crucial for modern automotive electronics. These low-profile (5.25mm height) automotive signal relays feature 1500VAC dielectric strength between coil and contact. The relays are electric vehicle (EV) ready, providing 1mA switching at 400VDC. The FTR-B3 offers energy-efficient non-latching (140mW) and latching (100mW) types. Applications include EV battery management systems (BMS) and emergency call systems.