FTR-J2AK048W
FCL Components
817-FTR-J2AK048W
FTR-J2AK048W
Mfr.:
Description:
General Purpose Relays 450VDC/10A 1 formA
ECAD Model:
Availability
Stock:
Non-Stocked
Factory Lead Time:
28 Weeks Estimated factory production time.
Long lead time reported on this product.
Minimum: 360   Multiples: 15
Unit Price:
Ext. Price:
Est. Tariff:
This Product Ships FREE
Qty. Unit Price
Ext. Price
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
FCL Components
Product Category: General Purpose Relays
RoHS:
Power Relays
Standard
48 VDC
1 Form A (SPST-NO)
10 A
Through Hole
450 VDC
Non-Latching
4.4 kOhms
Silver Alloy (Ag)
FTR-J2
Tube
Brand: FCL Components
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: JP
Power Consumption: 530 mW
Product Type: General Purpose Relays
Factory Pack Quantity: 15
Subcategory: Relays
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
This functionality requires JavaScript to be enabled.
CNHTS:
USHTS:
JPHTS:
ECCN:
EAR99
FTR Series Power Relays
FCL Components FTR Series Power Relays are available in multiple series that offer such features as low profile design, high insulation, temperature range up to +105°C, 1 or 2-pole construction, wide contact gap, flammability ratings, and meet several safety standards. The FTR power relays feature a solder pin contact/coil termination with a 44.4mA coil current in a 11Ω to 4.4kΩ coil resistance range.