GS8673ED18BK-550
GSI Technology
464-GS8673ED18BK-550
GS8673ED18BK-550
Mfr.:
Description:
SRAM 1.2/1.5V 4M x 18 72M
Factory Lead Time:
Minimum: 8   Multiples: 8
Product Category: SRAM
RoHS: N
72 Mbit
4 M x 18
550 MHz
Parallel
1.4 V
1.25 V
1.93 A
0 C
+ 85 C
SMD/SMT
BGA-260
Tray
Brand: GSI Technology
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: Not Available
Data Rate: 1.1 Gb/s
Memory Type: DDR
Moisture Sensitive: Yes
Product Type: SRAM
Series: GS8673ED18BK
Factory Pack Quantity: 8
Subcategory: Memory & Data Storage
Tradename: SigmaSIO DDR-II
Type: SigmaQuad-IIIe B4
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
This functionality requires JavaScript to be enabled.
CNHTS:
CAHTS:
USHTS:
JPHTS:
KRHTS:
TARIC:
MXHTS:
ECCN:
3A991.b.2.b
DDR SRAMs
GSI Technology SigmaDDR™ SRAMs are synchronous memories with a common read and write data bus that combines capacity and performance with transaction rates unequaled by competitors. SigmaDDR SRAMs "DDR" refers to the ability to transfer two beats of data on the data bus in a single clock cycle. SigmaDDR memories are ideal for applications that alternate between read and write operations infrequently, at operating speeds of 250 MHz and above. GSI's SigmaDDR devices are compatible with all competitor Double Data Rate SRAMs.