G125-MH11605L7P
Harwin
855-G125-MH11605L7P
G125-MH11605L7P
Mfr.:
Description:
Headers & Wire Housings Gecko-Latch Male,Horz,3.3mm,16P SMT Hld dwn/lock lat
ECAD Model:
In Stock: 231
Stock:
231 Can Dispatch Immediately
Factory Lead Time:
14 Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Minimum: 1   Multiples: 1
Harwin
Product Category: Headers & Wire Housings
RoHS:
Headers
Shrouded
16 Position
1.25 mm (0.049 in)
2 Row
1.25 mm (0.049 in)
Through Hole
Solder Pin
Right Angle
Pin (Male)
Gold
3.3 mm (0.13 in)
Gecko-Latch
GECKO
Wire-to-Board
- 65 C
+ 150 C
Cut Tape
Brand: Harwin
Contact Material: Phosphor Bronze
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: GB
Current Rating: 2 A
Flammability Rating: UL 94 V-0