DF11-32DS-2C
Hirose Connector
798-DF11-32DS-2C
DF11-32DS-2C
Mfr.:
Description:
Headers & Wire Housings 2MM RECEPT HOUSING 32P DUALROW CRIMP
ECAD Model:
In Stock: 6,105
Stock:
6,105 Can Dispatch Immediately
Minimum: 1   Multiples: 1
Hirose Electric
Product Category: Headers & Wire Housings
RoHS:
Headers
Socket
32 Position
2 mm (0.079 in)
2 Row
Crimp
Right Angle
Socket (Female)
DF11
- 30 C
+ 85 C
Bulk
Brand: Hirose Connector
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: JP
Current Rating: 2 A
Housing Gender: Socket
Housing Material: Polyamide (PA)
Product Type: Headers & Wire Housings
Factory Pack Quantity: 100
Subcategory: Headers & Wire Housings
Voltage Rating: 250 V
Part # Aliases: 543-0515-0-00
Unit Weight: 600 mg
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
This functionality requires JavaScript to be enabled.
CNHTS:
CAHTS:
USHTS:
JPHTS:
TARIC:
MXHTS:
BRHTS:
ECCN:
EAR99
SignalBee Connectors
Factory Automation Connector Solutions
DF11 SignalBee™ 2mm Double-Row Connectors
Hirose Electric DF11 SignalBee™ 2mm Double-Row Connectors come with double rows of 2mm pitch contacts that have been condensed to fit within a width of 5mm. This allows multiple signals to be secured in the same space as the conventional 2mm single-row contact. The DF11 connectors feature broad variations such as board to cable, in-line, and board to board, and incorporate gold or tin plating. These connectors employ the applicable wire that can cover a wide range from AWG22 to AWG30. Hirose Electric DF11 SignalBee 2mm Double-Row Connectors typical applications include business equipment such as copy machines and printers.