DF22L-2S-7.92C(28)
Hirose Connector
798-DF22L-2S-7.92C28
DF22L-2S-7.92C(28)
Mfr.:
Description:
Power to the Board Housing PL 2 POS 7.92mm ST Bag
ECAD Model:
In Stock: 36,334
Stock:
36,334 Can Dispatch Immediately
Minimum: 1   Multiples: 1
Hirose Electric
Product Category: Power to the Board
RoHS:
Power to the Board
Socket (Female)
25 A
1 kV
2 Position
Cable Mount / Free Hanging
Crimp
7.92 mm
DF22
Bulk
EnerBee
Brand: Hirose Connector
Contact Material: Copper Alloy
Contact Plating: Tin
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: JP
Housing Colour: Red
Housing Material: Polyamide (PA)
Insulation Resistance: 1 GOhms
Maximum Operating Temperature: + 85 C
Minimum Operating Temperature: - 55 C
Mounting Angle: Straight
Number of Rows: 1 Row
Product: Headers
Factory Pack Quantity: 100
Subcategory: Power Connectors
Wire Gauge Max: 10 AWG
Wire Gauge Min: 16 AWG
Wire Gauge Range: 16 AWG to 10 AWG
Part # Aliases: 680-1032-0-28
Unit Weight: 3.640 g
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
This functionality requires JavaScript to be enabled.
CNHTS:
CAHTS:
USHTS:
JPHTS:
KRHTS:
TARIC:
MXHTS:
BRHTS:
ECCN:
EAR99
Drone Solutions
Medical Solutions
Factory Automation Connector Solutions
DF22 EnerBee™ Connectors
Hirose Electric DF22 EnerBee™ Connectors are 7.92mm contact pitch high-current connectors for internal power supplies. The DF22 connectors feature a reliable interior lock that protects against accidental disconnection of mated connectors and molded-in contact retention tabs. These connectors incorporate built-in posts that ensure correct connector placement and orientation on the board. The DF22 connectors employ encapsulation support, increased retention force of crimped contacts, confirmation of complete contact insertion, full line of crimp socket contacts, and in-line connections. Hirose Electric DF22 EnerBee Connectors are prevented from short-circuiting by insulator housings that electrically isolate them from adjacent contacts.