IHW30N160R5XKSA1
Infineon Technologies
726-IHW30N160R5XKSA1
IHW30N160R5XKSA1
Mfr.:
Description:
IGBTs HOME APPLIANCES
ECAD Model:
In Stock: 431
Stock:
431
Can Dispatch Immediately
On Order:
2,640
Expected 2026/06/11
6,720
Expected 2026/08/20
Factory Lead Time:
53
Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Minimum: 1   Multiples: 1   Maximum: 120
Infineon
Product Category: IGBTs
RoHS:
Si
TO-247-3
Through Hole
Single
1.6 kV
1.85 V
- 20 V, 20 V
60 A
263 W
- 40 C
+ 175 C
IGBT RC Soft Switching
Tube
Brand: Infineon Technologies
Continuous Collector Current Ic Max: 60 A
Country of Assembly: CN
Country of Diffusion: DE
Country of Origin: DE
Gate-Emitter Leakage Current: 100 nA
Product Type: IGBT Transistors
Factory Pack Quantity: 240
Subcategory: IGBTs
Part # Aliases: IHW30N160R5 SP001646684
Unit Weight: 6 g
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
This functionality requires JavaScript to be enabled.
CNHTS:
USHTS:
TARIC:
ECCN:
EAR99
TRENCHSTOP™ RC-H5 1200V/1350V/1600V IGBTs
Infineon Technologies TRENCHSTOP™ RC-H5 1200V/1350V/1600V IGBTs were developed and optimized for the rigorous requirements of induction cooking applications. These devices feature high efficiency, excellent thermal performance, and low EMI filtering requirements, reducing overall system costs and design efforts. Improvements in thermal performance and reduced power dissipation, even by higher ambient temperatures and stress conditions, guarantee better reliability. Soft switching capabilities result in better EMI behavior leading to less filtering requirements and lower system costs. The RC-H5 IGBTs are offered in 20A, 30A, and 40A current classes, with blocking voltages of 1200V, 1350V, and 1600V.
Next Generation Reverse Conducting IGBTs
Infineon Technologies 650V/1200V/1350V/1600V Next Generation Reverse Conducting IGBTs combine the performance of the TRENCHSTOP™ family with the innovative reverse conducting RC-H IGBT technology to create a generation of best-in-class devices. The devices provide increased switching frequency, low power dissipation, and improved thermal management for higher reliability.