IRS2011STRPBF
Infineon Technologies
942-IRS2011STRPBF
IRS2011STRPBF
Mfr.:
Description:
Gate Drivers 200V high & low-side,1A,60ns,DSO-8
ECAD Model:
In Stock: 5,090
Stock:
5,090
Can Dispatch Immediately
On Order:
5,000
Expected 2026/07/02
Expected 2026/07/16
Factory Lead Time:
22
Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Minimum: 1   Multiples: 1
Unit Price:
Ext. Price:
Est. Tariff:
Packaging:
Full Reel (Order in multiples of 2500)
Qty. Unit Price
Ext. Price
Cut Tape / MouseReel™
Alternative Packaging
Mfr. Part No.:
Packaging:
Tube
Availability:
In Stock
Price:
Min:
1
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
Infineon
Product Category: Gate Drivers
RoHS:
MOSFET Gate Drivers
High-Side, Low-Side
SMD/SMT
SOIC-8
2 Driver
2 Output
1 A
10 V
20 V
Inverting
25 ns
15 ns
- 40 C
+ 125 C
IR(S)201X
Reel
Cut Tape
MouseReel
Brand: Infineon Technologies
Country of Assembly: TH
Country of Diffusion: GB
Country of Origin: GB
Features: Independent
Logic Type: CMOS, TTL
Maximum Turn-Off Delay Time: 80 ns
Maximum Turn-On Delay Time: 80 ns
Moisture Sensitive: Yes
Off Time - Max: 80 ns
Operating Supply Current: 300 uA
Pd - Power Dissipation: 625 mW