FI-WE21MA1
JAE Electronics
656-FIWE21MA1
FI-WE21MA1
Mfr.:
Description:
FFC & FPC Connectors 21p PCB to Cable LCD Compatible
ECAD Model:
Availability
Stock:
Non-Stocked
Factory Lead Time:
21 Weeks Estimated factory production time.
Minimum: 1   Multiples: 1
Ext. Price
1,000 Quote
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
JAE Electronics
Product Category: FFC & FPC Connectors
RoHS:
Board Mount
21 Position
1.25 mm
SMD/SMT
Right Angle
Tin
1 A
FI
Tray
Brand: JAE Electronics
Contact Material: Copper Alloy
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: TW
Gender: Female
Housing Colour: Black
Housing Material: Polyphenylene Sulfide (PPS)
Product Type: FFC & FPC Connectors
Factory Pack Quantity: 1
Subcategory: FFC & FPC Connectors
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
This functionality requires JavaScript to be enabled.
CNHTS:
CAHTS:
USHTS:
JPHTS:
KRHTS:
TARIC:
MXHTS:
BRHTS:
ECCN:
EAR99
FI-X Slimline Connectors
JAE Electronics FI-X Slimline Connectors are designed to meet the demand for high-speed differential transmission rates in compact notebook PCs. These connectors offer both high-speed differential transmission and high-level impedance matching 90 to 100Ω. The FI-X connectors feature a 1.5mm connector height, 1mm above the PCB height, and 1mm contact pitch with impedance matching. These connectors enable stable grounding to PCB using an FPC relay that is compatible with FPC and cable by the common use of a board header.