C0603X222K2GECTU
KEMET
80-C0603X222K2GEC
C0603X222K2GECTU
Mfr.:
Description:
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT 200V 2200pF 0603 C0G 10% Flex Term
ECAD Model:
In Stock: 334
Stock:
334 Can Dispatch Immediately
Factory Lead Time:
19 Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Minimum: 1   Multiples: 1
Unit Price:
Ext. Price:
Est. Tariff:
Packaging:
Full Reel (Order in multiples of 4000)
Qty. Unit Price
Ext. Price
Cut Tape / MouseReel™
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
KEMET
Product Category: Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
RoHS:
2200 pF
200 VDC
C0G (NP0)
10 %
0603
SMD/SMT
Flexible (Soft)
- 55 C
+ 125 C
1.6 mm (0.063 in)
0.8 mm (0.031 in)
0.8 mm (0.031 in)
General Type MLCCs
ESD SMD Comm C0G Flex
Reel
Cut Tape
MouseReel
Brand: KEMET
Class: Class 1
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: MX
Package/Case: 0603 (1608 metric)
Product Type: Ceramic Capacitors
Factory Pack Quantity: 4000
Subcategory: Capacitors
Type: Surface Mount Multilayer Ceramic Chip Capacitors
Part # Aliases: C0603X222K2GEC7867
Unit Weight: 6.300 mg
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
CNHTS:
CAHTS:
USHTS:
JPHTS:
KRHTS:
TARIC:
BRHTS:
ECCN:
EAR99
ESD-Rated Surface-Mount Capacitors
KEMET ESD-Rated Commercial and Automotive Grade Surface-Mount Capacitors are ESD qualified per HBM AEC-Q200–002. These capacitors are ideal for applications where Electro Static Discharge (ESD) events during assembly or operation could damage the capacitor or the circuit. They feature a capacitance range from 1nF to 220nF and an operating temperature range of -55°C to +125°C. KEMET ESD capacitors are available in a variety of package sizes with a choice of C0G or X7R dielectric.