C0603X472F5GACAUTO
KEMET
80-C0603X472F5GAUTO
C0603X472F5GACAUTO
Mfr.:
Description:
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT 50V 4700pF C0G 0603 1% Flex AEC-Q200
Stock:
Non-Stocked
Factory Lead Time:
19 Weeks Estimated factory production time.
Minimum: 4000   Multiples: 4000
Unit Price:
Ext. Price:
Est. Tariff:
This Product Ships FREE
Qty. Unit Price
Ext. Price
Full Reel (Order in multiples of 4000)
RoHS:
4700 pF
50 VDC
C0G (NP0)
1 %
0603
SMD/SMT
Flexible (Soft)
- 55 C
+ 125 C
1.6 mm (0.063 in)
0.8 mm (0.031 in)
0.8 mm (0.031 in)
Automotive Grade MLCCs
AEC-Q200
SMD Auto C0G Flex
Reel
Brand: KEMET
Class: Class 1
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: MX
Package/Case: 0603 (1608 metric)
Product Type: Ceramic Capacitors
Factory Pack Quantity: 4000
Subcategory: Capacitors
Tradename: FT-CAP
Type: C0G Dielectric Automotive Grade MLCC
Unit Weight: 6.300 mg
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
CNHTS:
USHTS:
JPHTS:
TARIC:
BRHTS:
ECCN:
EAR99
Automotive-Grade MLCCs
Flexible Mitigation Surface Mount ≤250V MLCCs
KEMET Flexible Mitigation Surface Mount ≤250V MLCCs are solutions designed to reduce the risk of flex cracks. These solutions include the following: Flexible Termination (FT-CAP), Floating Electrode (FE-CAP), and Open Mode (FO-CAP) Technology.