C1206C562KCRACTU
KEMET
80-C1206C562KCR
C1206C562KCRACTU
Mfr.:
Description:
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT 500V 5600pF X7R 1206 10%
ECAD Model:
In Stock: 2,365
Stock:
2,365
Can Dispatch Immediately
On Order:
2,500
Expected 2026/10/20
Factory Lead Time:
21
Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Minimum: 1   Multiples: 1
Unit Price:
Ext. Price:
Est. Tariff:
Packaging:
Full Reel (Order in multiples of 2500)
Qty. Unit Price
Ext. Price
Cut Tape / MouseReel™
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
KEMET
Product Category: Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
RoHS:
5600 pF
500 VDC
X7R
10 %
SMD/SMT
Standard
- 55 C
+ 125 C
3.2 mm (0.126 in)
1.6 mm (0.063 in)