R75GN4100DQ00K
KEMET
80-R75GN4100DQ00K
R75GN4100DQ00K
Mfr.:
Description:
Film Capacitors 160V 1uF 10% LS=27.5mm
ECAD Model:
Availability
Stock:
Non-Stocked
Factory Lead Time:
31 Weeks Estimated factory production time.
Long lead time reported on this product.
Minimum: 1   Multiples: 1
Ext. Price
Full Ammo Pack (Order in multiples of 380)
Similar Products
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
KEMET
Product Category: Film Capacitors
RoHS:
1 uF
160 VDC
Radial
Polypropylene (PP)
22.5 mm (0.886 in)
26.5 mm (1.043 in)
16 mm (0.63 in)
General Film Capacitors
90 VAC
10 %
2 Pin
16 mm (0.63 in)
Straight
- 55 C
+ 105 C
R75
AEC-Q200
Ammo Pack
Brand: KEMET
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: CN
Lead Diameter: 0.8 mm
Product Type: Film Capacitors
Factory Pack Quantity: 380
Subcategory: Capacitors
Type: Automotive DC and Pulse Film Capacitor
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
CNHTS:
CAHTS:
USHTS:
JPHTS:
KRHTS:
TARIC:
MXHTS:
BRHTS:
ECCN:
EAR99
R75 High-Performance Film Capacitors
KEMET R75 MKP High-Performance Film Capacitors offer a 470pF to 10µF capacitance range, 90VAC to 700VAC voltage, and a maximum +125°C temperature rating. These KEMET metallized polypropylene film capacitors are ideally suited for DC and pulse applications.
Group Power Conversion Components
Low Power Polypropylene Capacitors
KEMET Low Power Polypropylene Capacitors feature a 100pF to 22µF capacitance range, 900VAC maximum voltage rating, and tolerance from 0% to 20%. KEMET Low Power Polypropylene Capacitors are ideal for deflection circuits in TV sets and high voltage and current designs. These capacitors include the following series: A70, A72, F461-F464, PHE450, PFR, R71, R73, R74, R75, and R76.
AEC-Q200 Qualified Film Capacitors
KEMET AEC-Q200 Qualified Film Capacitors feature capacitance values ranging from 10pF to 210µF with 2% to 20% tolerances. These automotive-qualified capacitors offer a low ESR (1.4mΩ to 1kΩ ESR range), resulting in a high ripple current rating without sacrificing capacitance. The components also exhibit high 30VAC to 700VAC / 50VDC to 2kVDC voltage ratings.