T494B226K016AG
KEMET
80-T494B226K016AG
T494B226K016AG
Mfr.:
Description:
Tantalum Capacitors - Solid SMD 16v 22uF 1311 10% ESR=1ohms
ECAD Model:
Availability
Stock:
Non-Stocked
Factory Lead Time:
21 Weeks Estimated factory production time.
Minimum: 2000   Multiples: 2000
Unit Price:
Ext. Price:
Est. Tariff:
This Product Ships FREE
Qty. Unit Price
Ext. Price
Full Reel (Order in multiples of 2000)
Similar Products
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
KEMET
Product Category: Tantalum Capacitors - Solid SMD
RoHS:
Reel
T494
22 uF
16 VDC
10 %
1 Ohms
1311
B Case
3.5 mm (0.138 in)
2.8 mm (0.11 in)
1.9 mm (0.075 in)
- 55 C
+ 125 C
SMD/SMT
Brand: KEMET
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: MX
Dissipation Factor DF: 6
Leakage Current: 3.5 uA
Product: Tantalum Solid Surface Mounts
Product Type: Tantalum Capacitors
Ripple Current: 292 mA
Factory Pack Quantity: 2000
Subcategory: Capacitors
Unit Weight: 107.450 mg
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
KEMET is changing the marking of the T494 and T495 series in the
polarity band starting the 40th week of 2016 (date code
640).Details on product detail page.
Please contact a Mouser Technical Sales Representative for
further information.
CNHTS:
CAHTS:
USHTS:
JPHTS:
KRHTS:
TARIC:
MXHTS:
BRHTS:
ECCN:
EAR99
MLCC Replacement Solutions
KEMET KOCAP Tantalum Polymer Capacitors are ideal for board space savings, a piezo noise-free environment, high capacitance, long stable life performance, and/or lower profile requirements. Tantalum polymer capacitors are selected over other capacitor technologies when application voltages are less than 50V, capacitance needs are between 1µF to 1mF, and application frequencies are below 1MHz. Since replacing ceramic capacitors with tantalum polymer capacitors is not typically one-for-one, designers need to consider several design requirements as outlined in the schematic below.
Solid Tantalum Capacitors
T494 Industrial-Grade Tantalum Capacitors
KEMET T494 Industrial-Grade Tantalum Capacitors offer a lower ESR than the T491 series and are designed for highly automated surface-mount processes and equipment. KEMET T494 capacitors offer 100% matte tin as a standard termination and provide excellent wetting characteristics and compatibility with surface-mount solder systems. Other features include capacitance values of 0.1µF to 1,000µF, a voltage rating of 2.5VDC to 50VDC, low-profile cases, and an operating temperature range -55°C to +125°C.