08051C221JAZ2A
KYOCERA AVX
581-08051C221JAZ2A
08051C221JAZ2A
Mfr.:
Description:
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT 100V 220pF X7R 0805 5% Tol FLEX
ECAD Model:
Availability
Stock:
Non-Stocked
Factory Lead Time:
12 Weeks Estimated factory production time.
Minimum: 1   Multiples: 1
Unit Price:
Ext. Price:
Est. Tariff:
Packaging:
Full Reel (Order in multiples of 2000)
Qty. Unit Price
Ext. Price
Cut Tape / MouseReel™
Similar Products
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
KYOCERA AVX
Product Category: Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
RoHS:
220 pF
100 VDC
X7R
5 %
0805
SMD/SMT
Flexible (Soft)
- 55 C
+ 125 C
2 mm (0.079 in)
1.2 mm (0.047 in)
0.5 mm (0.02 in)
General Type MLCCs
MLCC X7R FLEX
Reel
Cut Tape
MouseReel
Brand: KYOCERA AVX
Class: Class 2
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: MY
Package/Case: 0805 (2012 metric)
Product Type: Ceramic Capacitors
Factory Pack Quantity: 2000
Subcategory: Capacitors
Tradename: FLEXITERM
Type: X7R MLC Capacitors
Unit Weight: 5.500 mg
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
This functionality requires JavaScript to be enabled.
CNHTS:
CAHTS:
USHTS:
JPHTS:
KRHTS:
TARIC:
BRHTS:
ECCN:
EAR99
FLEXITERM® Multilayer Ceramic Capacitors
KYOCERA AVX FLEXITERM® Multilayer Ceramic Capacitors (MLCCs) are designed to enhance the mechanical flexure and temperature cycling performance of a standard ceramic capacitor with an X7R dielectric. The FLEXITERM technology meets the demand for components with enhanced mechanical strength and flexibility when used in harsh environment applications, such as automobiles, and in applications where temperature variation exists. KYOCERA AVX FLEXITERM MLCCs provide up to 5mm of flexure without internal cracks, 3mm above the 2mm industry standard. In addition, these advanced MLCCs reduce circuit board flex failures and offer increased temperature cycling performance of 3,000 cycles and beyond, a base metal electrode system, and automotive and commercial grade product selections.
Automotive FLEXITERM® & FLEXISAFE® MLCCs
KYOCERA AVX FLEXITERM® and FLEXISAFE® MLCCs feature enhanced mechanical strength and are ideal for automotive and medical applications, depending on the model. These MLCCs satisfy the requirement for enhanced mechanical strength by ensuring electrical integrity is maintained while external forces are being applied to the component. KYOCERA AVX FLEXITERM MLCCs provide up to 5mm of flexure without internal cracks.