100A160GP150XT
KYOCERA AVX
581-100A160GP150XT
100A160GP150XT
Mfr.:
Description:
Silicon RF Capacitors / Thin Film MLC A/B/R
ECAD Model:
Availability
Stock:
Non-Stocked
Factory Lead Time:
16 Weeks Estimated factory production time.
Minimum: 500   Multiples: 500
Unit Price:
Ext. Price:
Est. Tariff:
This Product Ships FREE
Qty. Unit Price
Ext. Price
Full Reel (Order in multiples of 500)
5,000 Quote
Similar Products
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
KYOCERA AVX
Product Category: Silicon RF Capacitors / Thin Film
16 pF
150 V
0505 (1414 metric)
2 %
100A
90 PPM / C
- 55 C
+ 125 C
Reel
Brand: KYOCERA AVX
Case Code - in: 0505
Case Code - mm: 1414
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: Not Available
Height: 1.45 mm
Length: 1.4 mm
Product: RF/Microwave Multilayer Capacitors (MLC)
Product Type: Silicon RF Capacitors / Thin Film
Factory Pack Quantity: 500
Subcategory: Capacitors
Termination Style: SMD/SMT
Tradename: Porcelain Superchip
Type: Procelain Superchip MLCCs
Voltage Rating DC: 150 VDC
Width: 1.4 mm
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
CNHTS:
USHTS:
TARIC:
BRHTS:
ECCN:
EAR99
RF Products
Capacitor Solutions
High Q RF/Microwave Capacitors
KYOCERA AVX High Q RF/Microwave Capacitors offer an extended working voltage direct current (WVDC) of up to 7200VDC, 0.1pF to 5100pF capacitance range, and low ESR/ESL. The included series are versatile high Q, high self-resonant multilayer capacitors with high-density porcelain construction for a rugged, hermetic package. These capacitors provide ultra-stable performance, low noise, high self-resonance, and established reliability (QPL). KYOCERA AVX High Q RF/Microwave Capacitors are ideal for various functional and circuit applications.