506WLSM3R80KT182T
KYOCERA AVX
581-506WLSM3R80KT
506WLSM3R80KT182T
Mfr.:
Description:
RF Inductors - SMD 3.8uH 10% Broadband Inductor
ECAD Model:
In Stock: 15
Stock:
15
Can Dispatch Immediately
On Order:
500
Factory Lead Time:
18
Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Minimum: 1   Multiples: 1
KYOCERA AVX
Product Category: RF Inductors - SMD
Ultra Broadband Inductor
2.032 mm x 2.667 mm x 3.226 mm
Unshielded
3.8 uH
10 %
182 mA
3.7 Ohms
- 55 C
+ 125 C
Standard
3.226 mm
2.032 mm
2.667 mm
506WLS
Cut Tape
Application: High Frequency
Brand: KYOCERA AVX
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: US
Mounting Style: PCB Mount
Product: RF Inductors
Product Type: RF Inductors - Leaded
Factory Pack Quantity: 100
Subcategory: Inductors, Chokes & Coils
Termination Style: SMD/SMT
Test Frequency: 1 MHz
Unit Weight: 9.770 g
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
This functionality requires JavaScript to be enabled.
CNHTS:
CAHTS:
USHTS:
JPHTS:
KRHTS:
TARIC:
MXHTS:
BRHTS:
ECCN:
EAR99
506WLS Ultra-Broadband (UBL) SMT Inductors
KYOCERA AVX 506WLS Ultra-Broadband (UBL) SMT Inductors are high-frequency components that provide ultra-low insertion loss and an excellent match over multiple octaves of the frequency spectrum. Other advantages include flat frequency response, excellent return loss through 40GHz, unit-to-unit performance repeatability, and a rugged powdered iron core. KYOCERA AVX 506WLS inductors offer 0.47µH inductance, 9.5MHz operating frequency through 40+GHz, -55°C to +125°C operating temperature range, and lead-free, RoHS-compliant terminations.