AS0827N3JTR
KYOCERA AVX
581-AS0827N3JTR
AS0827N3JTR
Mfr.:
Description:
RF Inductors - SMD 27.3nH 5% Square Air Core
Lifecycle:
Factory Special Order:
Obtain a quote to verify the current price, lead-time and ordering requirements of the manufacturer.
ECAD Model:
In Stock: 170
Stock:
170 Can Dispatch Immediately
Factory Lead Time:
16 Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Quantities greater than 170 will be subject to minimum order requirements.
Minimum: 1   Multiples: 1
Unit Price:
Ext. Price:
Est. Tariff:
Packaging:
Full Reel (Order in multiples of 2000)
Qty. Unit Price
Ext. Price
Cut Tape / MouseReel™
250 Quote
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
KYOCERA AVX
Product Category: RF Inductors - SMD
RoHS:
Wirewound
2.134 mm x 1.829 mm x 2.972 mm
Unshielded
27.3 nH
5 %
4.4 A
10 mOhms
- 40 C
+ 125 C
130
3.2 GHz
Standard
2.972 mm
2.134 mm
1.829 mm
Air
AS
Reel
Cut Tape
MouseReel
Application: RF
Brand: KYOCERA AVX
Core Type: Air
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: TW
Mounting Style: PCB Mount
Product: RF Inductors
Product Type: RF Inductors - Leaded
Factory Pack Quantity: 2000
Subcategory: Inductors, Chokes & Coils
Termination Style: SMD/SMT
Test Frequency: 400 MHz
Unit Weight: 402.367 mg
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
This functionality requires JavaScript to be enabled.
CNHTS:
CAHTS:
USHTS:
JPHTS:
KRHTS:
TARIC:
MXHTS:
BRHTS:
ECCN:
EAR99
Air Core RF Inductors
KYOCERA AVX Air Core RF Inductors (AL and AS Series) utilize a unique construction that provides the best performance in RF applications.  The Air Core Inductor Series from KYOCERA AVX, part of the wound air core inductor family, are ideal for RF circuits, broadband I/O filtering, frequency selection, or impedance matching. The AL series offers high Q, high current, excellent SRF, and many inductance values ranging from 1.65nH to 538nH.  The AS series has a square cross-section construction that provides better performance and offers manufacturing advantages over toroidal coils.  Features of the AS Series include 0806, 0807, and 0908 sizes, 20 inductance values ranging 5.5nH to 27.3nH, high Q, high current, and excellent SRF.