CX2016SA27120D0HLLG1
KYOCERA AVX
581-CX2016SA27DHLLG1
CX2016SA27120D0HLLG1
Mfr.:
Description:
Crystals 2.0mm x 1.6mm Crystal 27.12MHz 8pF +/-20ppm
ECAD Model:
In Stock: 1,691
Stock:
1,691 Can Dispatch Immediately
Factory Lead Time:
18 Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Minimum: 1   Multiples: 1
Unit Price:
Ext. Price:
Est. Tariff:
Packaging:
Full Reel (Order in multiples of 3000)
Qty. Unit Price
Ext. Price
Cut Tape / MouseReel™
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
KYOCERA AVX
Product Category: Crystals
RoHS:
27.12 MHz
8 pF
20 PPM
2.05 mm x 1.65 mm
- 30 C
+ 85 C
SMD/SMT
200 uW
2.05 mm
1.65 mm
0.45 mm
CX2016SA
Reel
Cut Tape
MouseReel
Brand: KYOCERA AVX
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: JP
Mounting Style: SMD/SMT
Product: Crystals
Product Type: Crystals
Factory Pack Quantity: 3000
Subcategory: Crystals
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
USHTS:
TARIC:
ECCN:
EAR99
CX Low-Profile Surface-Mount Crystals
KYOCERA AVX CX Low-Profile, Surface-Mount Crystals are available with higher frequencies, load capacitance options, and a two-pin version. These crystals are offered in a range of sizes with load capacitances of 6pF to 18pF and range in frequencies from 9.843MHz to 60MHz. These AEC-Q200-compliant crystals feature a ceramic package with lead-free terminations and operate in a wide temperature range. KYOCERA AVX CX crystals are offered in two- and four-pin configurations. Applications include automotive control systems and automotive secure safety, industrial controls and safety, ECU, TPMS, and high-speed automotive networks.