LMLP0506M6R8DTAS
KYOCERA AVX
581-LMLP0506M6R8DTAS
LMLP0506M6R8DTAS
Mfr.:
Description:
Power Inductors - SMD 6.8uH DCR= 90mOhm 20% 0506
ECAD Model:
In Stock: 5,963
Stock:
5,963 Can Dispatch Immediately
Factory Lead Time:
18 Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Minimum: 1   Multiples: 1
Unit Price:
Ext. Price:
Est. Tariff:
Packaging:
Full Reel (Order in multiples of 2000)
Qty. Unit Price
Ext. Price
Cut Tape / MouseReel™
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
KYOCERA AVX
Product Category: Power Inductors - SMD
RoHS:
5.2 mm x 3 mm x 5.4 mm
Shielded
6.8 uH
20 %
3 A
90 mOhms
4 A
- 40 C
+ 125 C
Standard
5.4 mm
5.2 mm
3 mm
LMLPD
Reel
Cut Tape
MouseReel
Application: High Current
Brand: KYOCERA AVX
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: TW
Mounting Style: PCB Mount
Product: Power Inductors
Product Type: Power Inductors - SMD
Factory Pack Quantity: 2000
Subcategory: Inductors, Chokes & Coils
Termination Style: SMD/SMT
Test Frequency: 100 kHz
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
This functionality requires JavaScript to be enabled.
CNHTS:
CAHTS:
USHTS:
JPHTS:
KRHTS:
TARIC:
MXHTS:
BRHTS:
ECCN:
EAR99
LMLP High Current Power Inductor
KYOCERA AVX LMLP High Current Power Inductors offer a low profile, 0.1µH to 100µH inductance range, and -55°C to +155°C operating temperature range. The LMLP-C series corresponds to a high current and features a simple and original magnetic shield structure and a tolerance rating of up to ±30%. The LMLP-D series provides a large current rating, shielded construction, and a lower temperature rise. KYOCERA AVX LMLP High Current Power Inductors are ideal for personal computers, servers, low profile, high current power supplies, and DC/DC converters.