TBJE337K010CBDB0800
KYOCERA AVX
581-TBJE337K010CBDB
TBJE337K010CBDB0800
Mfr.:
Description:
Tantalum Capacitors - Solid SMD BIDD SPECIAL
ECAD Model:
Availability
Stock:
Non-Stocked
Factory Lead Time:
30 Weeks Estimated factory production time.
Long lead time reported on this product.
Minimum: 100   Multiples: 100
Unit Price:
Ext. Price:
Est. Tariff:
This Product Ships FREE
Qty. Unit Price
Ext. Price
Similar Products
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
KYOCERA AVX
Product Category: Tantalum Capacitors - Solid SMD
RoHS: N
Bulk
TBJ
330 uF
10 VDC
10 %
900 mOhms
2917
E Case
7.3 mm (0.287 in)
4.3 mm (0.169 in)
4.1 mm (0.161 in)
- 55 C
+ 125 C
SMD/SMT
Brand: KYOCERA AVX
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: Not Available
Dissipation Factor DF: 8 %
Leakage Current: 33 uA
Moisture Sensitive: Yes
Product: Tantalum Solid High Reliability
Product Type: Tantalum Capacitors
Ripple Current: 428 mA
Factory Pack Quantity: 100
Subcategory: Capacitors
Unit Weight: 400 mg
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
Military Specs are for reference only. Parts are not for military use.
See Terms and Conditions.
Please contact a Mouser Technical Sales Representative for
further assistance.
This functionality requires JavaScript to be enabled.
CNHTS:
CAHTS:
USHTS:
JPHTS:
KRHTS:
TARIC:
MXHTS:
BRHTS:
ECCN:
EAR99
Space-Level Tantalum Capacitors
High-Reliability Tantalum Capacitors
Capacitor Solutions
TBJ COTS Capacitors
KYOCERA AVX TBJ COTS-Plus Capacitors are commercial over-the-shelf capacitors that are designed for maximum packaging efficiency for high-volume production. These capacitors feature a construction that is compatible with a wide range of SMT board assembly processes, including reflow solder, conductive epoxy, or compression bonding techniques. The high-reliability series encompasses the current range of EIA low-ESR ratings. KYOCERA AVX TBJ COTS-Plus Capacitors offer a 0.15µF to 1000µF capacitance range with ±5%, ±10%, and ±20% tolerances.