SCW12A-12
MEAN WELL
709-SCW12A-12
SCW12A-12
Mfr.:
Description:
DC/DC Converters - Through Hole 12W 9-18Vin 12Vout 200-1000mA
ECAD Model:
Availability
Stock:
0
You can still purchase this product for backorder.
On Order:
30
Expected 2026/06/25
90
Expected 2026/07/02
60
Factory Lead Time:
16
Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Minimum: 1   Multiples: 1
Ext. Price
Possible Replacement
MEAN WELL SCW12W8-12
MEAN WELL
DC/DC Converters - Through Hole 12W 9-75Vin 12Vout 1000mA DIP24 Regulated
New Product: New from this manufacturer.
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
Product Category: DC/DC Converters - Through Hole
RoHS:
Isolated
1 Output
12 W
9 V
18 V
12 V
1 A
1.5 kV
31.8 mm (1.252 in)
20.3 mm (0.799 in)
12.2 mm (0.48 in)
Industrial
SCW12
Brand: MEAN WELL
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: TW
Input Voltage: 9 V to 18 V
Maximum Operating Temperature: + 71 C
Minimum Operating Temperature: - 40 C
Mounting Style: Through Hole
Packaging: Tube
Product: Isolated
Product Type: Isolated DC-DC Converters
Factory Pack Quantity: 15
Subcategory: DC-DC Converters
Unit Weight: 15 g
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
CNHTS:
CAHTS:
USHTS:
JPHTS:
KRHTS:
TARIC:
ECCN:
EAR99
DC-DC Converters
MEAN WELL DC-DC Converters are available in a wide range of types, including module, onboard, PCB, DIN rail, SMD, encapsulated, and enclosed. These converters offer a 0.5W to 1000W range, 3.3V to 48V single output ratings, as well as dual and triple output voltages. Typical applications for MEAN WELL DC-DC Converters include medical devices, industrial automation controls, power electronics, telecom/datacom systems, wireless networks, railways, and more.