SD-150D-24
MEAN WELL
709-SD150D-24
SD-150D-24
Mfr.:
Description:
DC/DC Converters - Chassis Mount 151.2W 24V 6.3A 72-144VDCor85-132VAC
ECAD Model:
In Stock: 11
Stock:
11
Can Dispatch Immediately
On Order:
16
Expected 2026/06/16
Factory Lead Time:
20
Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Minimum: 1   Multiples: 1
MEAN WELL
Product Category: DC/DC Converters - Chassis Mount
RoHS:
Isolated
1 Output
151.2 W
96 V
72 V
144 V
24 V
6.3 A
1.5 kV
199 mm
110 mm
50 mm
Industrial
SD-150
Brand: MEAN WELL
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: CN
Input Voltage: 72 V to 144 V
Maximum Operating Temperature: + 60 C
Minimum Operating Temperature: - 10 C
Mounting Style: Chassis
Product: Isolated
Product Type: Isolated DC-DC Converters
Factory Pack Quantity: 16
Subcategory: DC-DC Converters
Unit Weight: 860 g
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
CNHTS:
CAHTS:
USHTS:
JPHTS:
KRHTS:
TARIC:
ECCN:
EAR99
DC-DC Converters
MEAN WELL DC-DC Converters are available in a wide range of types, including module, onboard, PCB, DIN rail, SMD, encapsulated, and enclosed. These converters offer a 0.5W to 1000W range, 3.3V to 48V single output ratings, as well as dual and triple output voltages. Typical applications for MEAN WELL DC-DC Converters include medical devices, industrial automation controls, power electronics, telecom/datacom systems, wireless networks, railways, and more.
SD Single Output DC-DC Converters
MEAN WELL SD Series Single Output DC-DC Converters are suitable for battery backup systems or transportation vehicles. The metal chassis MEAN WELL SD Single Output DC-DC Converters are available in 15, 25, 50, 200, 350, and 500W devices.