NCP18XW222E03RB
Murata Electronics
81-NCP18XW222E03RB
NCP18XW222E03RB
Mfr.:
Description:
NTC (Negative Temperature Coefficient) Thermistors
ECAD Model:
In Stock: 7,981
Stock:
7,981
Can Dispatch Immediately
On Order:
12,000
Expected 2026/05/22
Expected 2026/10/12
Factory Lead Time:
22
Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Minimum: 1   Multiples: 1
Unit Price:
Ext. Price:
Est. Tariff:
Packaging:
Full Reel (Order in multiples of 4000)
Qty. Unit Price
Ext. Price
Cut Tape / MouseReel™
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
Murata
Product Category: NTC (Negative Temperature Coefficient) Thermistors
RoHS:
NCP
3950 K
2.2 kOhms
100 mW
3 %
PCB Mount
SMD/SMT
- 40 C
+ 125 C
0603 (1608 metric)
1.6 mm
0.8 mm
0.8 mm
Reel
Cut Tape
MouseReel
B Tolerance: 3 %
Beta Value: B25/50
Brand: Murata Electronics
Country of Assembly: CN
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: CN
Current Rating: 213 uA
Product Type: NTC Thermistors
Factory Pack Quantity: 4000
Subcategory: Thermistors
Type: NTC
Voltage: 5 V