BZX38450-C7V5X
Nexperia
771-BZX38450-C7V5X
BZX38450-C7V5X
Mfr.:
Description:
Zener Diodes The factory is currently not accepting orders for this product.
ECAD Model:
In Stock: 3,904
Stock:
3,904 Can Dispatch Immediately
Factory Lead Time:
26 Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Long lead time reported on this product.
Minimum: 1   Multiples: 1
Unit Price:
Ext. Price:
Est. Tariff:
Packaging:
Full Reel (Order in multiples of 3000)
Qty. Unit Price
Ext. Price
Cut Tape / MouseReel™
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
Nexperia
Product Category: Zener Diodes
RoHS:
7.5 V
SMD/SMT
SOD-323-2
300 mW
5 %
100 nA
15 Ohms
- 55 C
+ 150 C
Single
50 uA
Reel
Cut Tape
MouseReel
BZX38450
Brand: Nexperia
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: CN
Height: 1.1 mm
If - Forward Current: 250 mA
Length: 1.8 mm
Product Type: Zener Diodes
Factory Pack Quantity: 3000
Subcategory: Diodes & Rectifiers
Vf - Forward Voltage: 900 mV
Voltage Temperature Coefficient: 5.3 mV/K
Width: 1.35 mm
Zener Current: 100 nA
Part # Aliases: 934662006115
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
The factory is currently not accepting orders for this product.
This functionality requires JavaScript to be enabled.
CNHTS:
CAHTS:
USHTS:
KRHTS:
TARIC:
MXHTS:
ECCN:
EAR99
BZX38450 Low-Current Voltage Regulator Diodes
Nexperia BZX38450 Low-Current Voltage Regulator Diodes are designed to feature ≤300mW total power dissipation and ±5% tolerance. These diodes are ideal for low bias and portable battery-powered applications specified at 50μA low test current. The BZX38450 diodes operate at 0.9V forward voltage (VF), 250mA forward current (IF), -55°C to 150°C ambient temperature range, and -65°C to 150°C storage temperature range. These diodes are available in small SOD323 (SC-76) SMD plastic packages and are used in low-current general regulation functions.