PSMN9R8-100YSFX
Nexperia
771-PSMN9R8-100YSFX
PSMN9R8-100YSFX
Mfr.:
Description:
MOSFETs The factory is currently not accepting orders for this product.
ECAD Model:
In Stock: 1,781
Stock:
1,781
Can Dispatch Immediately
On Order:
1,500
Expected 2026/12/25
Factory Lead Time:
26
Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Long lead time reported on this product.
Minimum: 1   Multiples: 1
Unit Price:
Ext. Price:
Est. Tariff:
Packaging:
Full Reel (Order in multiples of 1500)
Qty. Unit Price
Ext. Price
Cut Tape / MouseReel™
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
Nexperia
Product Category: MOSFETs
RoHS:
REACH - SVHC:
Si
SMD/SMT
SO8-4
N-Channel
1 Channel
100 V
80 A
10.2 mOhms
- 20 V, 20 V
4 V
34 nC
- 55 C
+ 175 C
147 W
Enhancement
Reel
Cut Tape
MouseReel
Brand: Nexperia
Configuration: Single
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: PH
Fall Time: 12 ns
Product Type: MOSFETs
Rise Time: 9 ns
Factory Pack Quantity: 1500
Subcategory: Transistors
Transistor Type: 1 N-Channel
Typical Turn-Off Delay Time: 22 ns
Typical Turn-On Delay Time: 10 ns
Part # Aliases: 934662279115
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
The factory is currently not accepting orders for this product.
CAHTS:
USHTS:
JPHTS:
TARIC:
MXHTS:
ECCN:
EAR99
NextPower 80/100V MOSFETs
Nexperia NextPower 80/100V MOSFETs are recommended for high-efficiency switching and high-reliability applications. The NextPower MOSFETs feature 50% lower RDS(on) and a strong avalanche energy rating. The devices are ideally suited for power supply, telecom, industrial designs, USB-PD Type-C chargers and adapters, and 48V DC-DC adapters. The devices have low body diode losses with Qrr down to 50 nano-coulombs (nC). This results in lower reverse recovery current (IRR), lower voltage spikes (Vpeak), and reduced ringing for further optimized dead time.