LGNW6121MELA25
Nichicon
647-LGNW6121MELA25
LGNW6121MELA25
Mfr.:
Description:
Aluminium Electrolytic Capacitors - Snap In 420volts 120uF 105c 25x25x10L/S
ECAD Model:
In Stock: 121
Stock:
121 Can Dispatch Immediately
Factory Lead Time:
26 Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Long lead time reported on this product.
Minimum: 1   Multiples: 1
Nichicon
Product Category: Aluminium Electrolytic Capacitors - Snap In
RoHS:
120 uF
420 VDC
25 mm (0.984 in)
25 mm (0.984 in)
10 mm (0.394 in)
Aluminum Electrolytic Capacitors
3000 Hour
20 %
810 mA
- 25 C
+ 105 C
2 Pin
LGN
Bulk
Brand: Nichicon
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: MY
Leakage Current: 670 uA
Product Type: Electrolytic Capacitors
Factory Pack Quantity: 250
Subcategory: Capacitors
Termination Style: Snap In
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
CNHTS:
CAHTS:
USHTS:
JPHTS:
KRHTS:
TARIC:
MXHTS:
BRHTS:
ECCN:
EAR99
LGN Aluminum Electrolytic Capacitors
Nichicon LGN Snap-In Terminal Type Aluminum Electrolytic Capacitors offer a smaller case size than the LGU and a 600V version. Nichicon LGN Series capacitors have a rated voltage of 160V to 600V, category temperature range of -40°C to +105°C (160 to 250V) and -25°C to +105°C (350 to 600V), rated capacitance range of 56µF to 3300µF and capacitance tolerance of ±20% at 120Hz, 20°C. These RoHS-compliant, snap-in terminal type capacitors can withstand 2000 hours of rated ripple current application at 105°C.