REC16K25-201
Nidec Components
229-REC16K25-201
REC16K25-201
Mfr.:
Description:
Encoders 25 P/R resolution, manual optical, square wave, 16mm square, pin header, detent feel, single shaft with push switch
ECAD Model:
Availability
Stock:
0
You can still purchase this product for backorder.
On Order:
30
Expected 2026/07/02
80
Expected 2026/07/07
Factory Lead Time:
15
Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Minimum: 1   Multiples: 1
Ext. Price
Similar Products
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
Nidec
Product Category: Encoders
RoHS:
REC16
Panel Mount
Optical Encoders
Incremental
25 PPR
Optical
25 Detent
2 Channel
Connector
Quadrature
6.35 mm
D / Flatted
Pushbutton Switch
5 VDC