PCS1206FR0030ET
Ohmite
588-PCS1206FR0030ET
PCS1206FR0030ET
Mfr.:
Description:
Current Sense Resistors - SMD 1W 0.003 OHMS 1%
ECAD Model:
In Stock: 2,352
Stock:
2,352
Can Dispatch Immediately
On Order:
10,000
Expected 2026/09/28
Factory Lead Time:
20
Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Minimum: 1   Multiples: 1
Unit Price:
Ext. Price:
Est. Tariff:
Packaging:
Full Reel (Order in multiples of 5000)
Qty. Unit Price
Ext. Price
Cut Tape / MouseReel™
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
Ohmite
Product Category: Current Sense Resistors - SMD
RoHS:
Reel
Cut Tape
MouseReel
PCS
3 mOhms
1 W
1 %
50 PPM / C
3.2 mm (0.126 in)
1.65 mm (0.065 in)
0.43 mm (0.017 in)
- 55 C
+ 170 C
Thick Film
2 Terminal
SMD/SMT
Application: Current Sense
Brand: Ohmite
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: TW
Mounting Style: PCB Mount
Number of Terminals: 2 Terminal
Product: Current Sense Resistors
Product Type: Current Sense Resistors
Factory Pack Quantity: 5000
Subcategory: Resistors
Type: Low Resistance Chip Resistor
Unit Weight: 16 mg
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
CNHTS:
CAHTS:
USHTS:
JPHTS:
KRHTS:
TARIC:
MXHTS:
BRHTS:
ECCN:
EAR99
PCS Low Resistance Value Chip Resistors
Ohmite PCS Low Resistance Value Chip Resistors are high-quality chip resistors with AEC-Q200 qualifications. These resistors provide high-precision current sensing and voltage division in four case sizes: 0805, 1206, 2512, and 2728. The series offers resistance values as low as 0.50mΩ, low TCR to ±50ppm, and long-term stability. Ohmite PCS Low Resistance Value Chip Resistors are lead free, halogen free, and RoHS compliant.