G5LE-1A-E-DC24
Omron Electronics
653-G5LE-1A-E-DC24
G5LE-1A-E-DC24
Mfr.:
Description:
General Purpose Relays Power PCB Relay SPST-NO 24VDC
ECAD Model:
In Stock: 465
Stock:
465
Can Dispatch Immediately
On Order:
1,500
Expected 2026/09/18
Factory Lead Time:
26
Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Minimum: 1   Multiples: 1
Omron
Product Category: General Purpose Relays
RoHS:
Power Relays
Cubic
24 VDC
1 Form A (SPST-NO)
16 A
Solder Pin
Through Hole
250 VAC
Solder Pin
Non-Latching
1.44 kOhms
16.7 mA
Silver Alloy (Ag)
G5LE
22.5 mm
15.6 mm
19 mm
Brand: Omron Electronics
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: MY
Power Consumption: 400 mW