OD6025-60LB
Orion Fans
670-OD6025-60LB
OD6025-60LB
Mfr.:
Description:
DC Fans DC Fan, 60x60x25mm, 60VDC, 26CFM, 37dBA, Ball, 2xWire Red (+) Black (-)
ECAD Model:
In Stock: 39
Stock:
39 Can Dispatch Immediately
Factory Lead Time:
1 Week Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Minimum: 1   Multiples: 1
Orion Fans
Product Category: DC Fans
RoHS:
Axial
60 mm
25 mm
60 mm
60 VDC
26 CFM (0.74 m3/min)
5000 RPM
Ball
37 dBA
12 W
Auto Restart, Polarity Protection
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Wire Leads - 2
OD6025
Brand: Orion Fans
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: CN
Current Type: DC
Pressure Type: 7.1 mmAq
Product Type: DC Fans
Factory Pack Quantity: 1
Subcategory: Fans, Blowers & Accessories
Unit Weight: 213.192 g
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
CNHTS:
CAHTS:
USHTS:
JPHTS:
KRHTS:
TARIC:
MXHTS:
ECCN:
EAR99
for Telecom Applications
Orion Fans for Telecom Applications provide essential cooling solutions for compact, high-demand telecom equipment, supporting increased data rates and bandwidth requirements. Advanced technologies like Artificial Intelligence (AI), the Internet of Things (IoT), and cloud computing are pushing for faster speeds in compact enclosures, generating more heat. Efficient cooling is critical to prevent overheating and ensure consistent quality of service in temperature-sensitive telecom systems. Orion Fans meet the rising demand for telecom cooling solutions with high-quality 30mm, 35mm, and 40mm fans, available in 5V, 12V, 24V, and 48VDC options. These fans are ideal for 1RU equipment requiring maximum airflow, with additional features like PWM speed control and tachometer outputs for precise management.