ECA-2EHG470B
Panasonic
667-ECA-2EHG470B
ECA-2EHG470B
Mfr.:
Description:
Aluminium Electrolytic Capacitors - Radial Leaded Al Lytic Cap Radial NHG Series 105C
ECAD Model:
In Stock: 1,379
Stock:
1,379 Can Dispatch Immediately
Factory Lead Time:
27 Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Minimum: 1   Multiples: 1
Ext. Price
Full Reel (Order in multiples of 500)
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
Panasonic
Product Category: Aluminium Electrolytic Capacitors - Radial Leaded
RoHS:
47 uF
250 VDC
12.5 mm
25 mm
5 mm
General Purpose Electrolytic Capacitors
2000 Hour
20 %
230 mA
- 25 C
+ 105 C
Straight
Radial
NHG
Reel
Cut Tape
Brand: Panasonic
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: MY
Package/Case: Radial, Can
Product Type: Electrolytic Capacitors
Factory Pack Quantity: 500
Subcategory: Capacitors
Type: Radial Lead Type
Unit Weight: 4.700 g
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
This functionality requires JavaScript to be enabled.
CNHTS:
CAHTS:
USHTS:
JPHTS:
KRHTS:
TARIC:
BRHTS:
ECCN:
EAR99
Aluminum Electrolytic Capacitors
NHG Aluminum Electrolytic Capacitors
Panasonic NHG Series Aluminum Electrolytic Capacitors offer an endurance of 1000h to 2000h at 105°C and are RoHS directive compliant. The Panasonic NHG series offers a 1µF to 2200µF capacitance range and a 6.3VDC to 450VDC voltage range.