EEF-KX0E331RE
Panasonic
667-EEF-KX0E331RE
EEF-KX0E331RE
Mfr.:
Description:
Aluminium Organic Polymer Capacitors 330uF 9mOhm 6300mA
ECAD Model:
In Stock: 2,900
Stock:
2,900 Can Dispatch Immediately
Factory Lead Time:
26 Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Quantities greater than 2900 will be subject to minimum order requirements.
Long lead time reported on this product.
Minimum: 1   Multiples: 1
Ext. Price
Full Reel (Order in multiples of 3500)
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
Panasonic
Product Category: Aluminium Organic Polymer Capacitors
RoHS:
330 uF
2.5 VDC
SMD/SMT
7.3 mm (0.287 in)
4.3 mm (0.169 in)
Aluminum Polymer Capacitors
5500 Hour
20 %
9 mOhms
6.3 A
- 55 C
+ 125 C
1.9 mm
KX
Reel
Cut Tape
Brand: Panasonic
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: JP
Dissipation Factor DF: 0.1
Moisture Sensitive: Yes
Product Type: Electrolytic Capacitors
Factory Pack Quantity: 3500
Subcategory: Capacitors
Tradename: SP-Cap
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
CNHTS:
CAHTS:
USHTS:
JPHTS:
KRHTS:
TARIC:
BRHTS:
ECCN:
EAR99
SP-Cap Polymer Aluminum Capacitors
Panasonic SP-Cap Polymer Organic Aluminum Capacitors are surface-mount aluminum electrolytic capacitors that use a conductive polymer as the electrolyte in layered aluminum construction. The SP-Cap product line consists of multiple series' that offer capacitance ranges of up to 560µF, voltage range from 2VDC to 35VDC, and the lowest ESR/impedance in the industry, achieving very good noise suppression and transient response. Unlike MLCCs, SP-Caps are free from temperature drift and DC/AC bias characteristics. In addition, voltage deration is not needed in SP-Caps, as in tantalum capacitors, due to its safety features. Panasonic SP-Caps are the perfect solution for input and output capacitors for various DC/DC converters.
EEF-KX Conductive Aluminium Electrolytic Capacitors
Panasonic  EEF-KX Conductive Aluminum Electrolytic Capacitors feature a high endurance of 5,500 hours at +125°C, enabling use in applications with exceptionally long life. These high-temperature, long-life capacitors have a conductive polymer formation and are manufactured using process technology, which provides high durability under high temperature and high humidity conditions. The EEF-KX series offers a maximum equivalent series resistance (ESR) range of  3MΩ to 15mΩ, a capacitance range of  120μF to 470μF and a maximum height of 1.9mm.  Panasonic  EEF-KX Capacitors are suitable for servers, industrial equipment, power management systems and other applications.